RESULTS

MAGIC WORLD International Dance Festival 2022

Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO E: LIL PHIL J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA N: ALEKSANDER MILUSHEV C: FRANCOIS BERNARD H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU P: NAIKE NEGRETTI Q: ANELIYA DIMITROVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge E Judge J Judge K
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
413 Feel, Touch, Sense 9 10 9 9

37

9 10 9 9

37

8 8 8 7

31

9 9 9 9

36

159 Carmen's character 7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

6 7 6 7

26

8 8 9 8

33

454 Who Is The Enemy Who Is The Friend 8 8 9 9

34

9 9 9 9

36

9 9 8 9

35

10 10 10 10

40

760 The raven 8 7 7 8

30

8 8 7 7

30

7 6 7 7

27

9 9 10 10

38

105 Variation of Princess Florina 8 8 7 8

31

8 9 9 9

35

8 7 7 7

29

8 9 8 8

33

# Start # Choreography Judge L Judge N Judge C Judge H Judge M
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
413 Feel, Touch, Sense 10 9 10 10

39

6 7 9 8

30

9 9 9 10

37

9 9 9 10

37

159 Carmen's character 9 9 9 9

36

7 6 8 9

30

8 8 8 8

32

8 9 10 10

37

454 Who Is The Enemy Who Is The Friend 10 10 10 10

40

8 7 9 8

32

9 9 10 10

38

10 10 10 10

40

760 The raven 10 8 8 8

34

7 8 7 8

30

7 8 7 8

30

8 7 7 8

30

105 Variation of Princess Florina 10 10 10 10

40

8 6 9 7

30

8 9 8 9

34

9 9 10 10

38

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge Q Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
413 Feel, Touch, Sense 9 8 9 10

36

8 8 9 8

33

8 8 7 8

31

384

2
159 Carmen's character 6 7 7 7

27

6 6 7 7

26

6 6 7 7

26

336

4
454 Who Is The Enemy Who Is The Friend 8 8 9 9

34

9 8 9 8

34

9 8 8 8

33

396

1
760 The raven 7 7 8 7

29

6 6 7 7

26

7 7 8 8

30

334

5
105 Variation of Princess Florina 7 8 7 7

29

6 6 7 7

26

8 7 8 8

31

356

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 454 Who Is The Enemy Who Is The Friend
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 396
2 413 Feel, Touch, Sense
Silvi Velev (children)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 384
3 105 Variation of Princess Florina
Yoana Nedyalkova (children)
NUTY
Bulgaria 356
4 159 Carmen's character
Sofia Galova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 336
5 760 The raven
Dana Jordanova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 334
Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO E: LIL PHIL J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA N: ALEKSANDER MILUSHEV C: FRANCOIS BERNARD H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU P: NAIKE NEGRETTI Q: ANELIYA DIMITROVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge E Judge J Judge K
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
1063 classical duet 7 7 7 6

27

8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

8 9 8 8

33

415 Me Inside Me 8 7 8 8

31

9 9 10 9

37

8 8 8 8

32

9 10 10 10

39

298 MYSTERY 7 6 7 6

26

8 7 8 8

31

6 7 8 7

28

9 10 9 9

37

# Start # Choreography Judge L Judge N Judge C Judge H Judge M
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
1063 classical duet 9 9 9 9

36

7 9 8 6

30

7 8 7 7

29

7 8 7 8

30

415 Me Inside Me 9 9 10 10

38

7 6 8 9

30

8 8 8 8

32

8 7 8 8

31

298 MYSTERY 9 9 9 9

36

6 7 8 9

30

7 8 8 8

31

10 9 10 10

39

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge Q Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1063 classical duet 7 7 7 8

29

7 7 7 7

28

7 7 8 8

30

332

3
415 Me Inside Me 8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

8 8 9 8

33

369

1
298 MYSTERY 8 7 8 8

31

6 7 8 8

29

7 8 7 8

30

348

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 415 Me Inside Me
Siyana Angelova (children)
Silvi Velev (children)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 369
2 298 MYSTERY
SIANA CHANGOVA (children)
Dana Jordanova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 348
3 1063 classical duet
Donika Manoilova (children)
Mihaela Nikolova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 332
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO E: LIL PHIL J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA N: ALEKSANDER MILUSHEV C: FRANCOIS BERNARD D: ANA SISCAR G: DIMITRIOS TSAKIRIS H: ROSLANA MORAVENOVA I: VASKO DIMOV M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU P: NAIKE NEGRETTI Q: ANELIYA DIMITROVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge E Judge J Judge K
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
1121 Outflow 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 7 7 7

29

8 7 7 8

30

8 9 9 9

35

99 Raimonda Variation 10 10 10 10

40

10 9 10 10

39

7 7 7 6

27

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

600 God’s eye 9 9 9 9

36

9 10 9 9

37

9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

9 10 10 9

38

507 The Eternal Presence 8 8 8 8

32

8 8 8 9

33

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

49 Modular astronomy 10 10 9 9

38

9 9 9 9

36

8 7 8 8

31

9 9 8 8

34

9 10 10 10

39

# Start # Choreography Judge L Judge N Judge C Judge D Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
1121 Outflow 8 8 8 8

32

8 7 7 8

30

8 8 8 9

33

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

99 Raimonda Variation 9 9 9 9

36

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

8 8 9 8

33

600 God’s eye 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 8 9 8

34

9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

507 The Eternal Presence 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

10 9 9 9

37

8 8 8 8

32

9 9 8 8

34

49 Modular astronomy 9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

8 8 9 8

33

7 7 7 7

28

8 7 8 7

30

# Start # Choreography Judge H Judge I Judge M Judge O Judge P
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
1121 Outflow 7 7 7 7

28

8 8 8 7

31

8 8 8 9

33

7 8 8 8

31

7 7 7 7

28

99 Raimonda Variation 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 10 9 10

38

8 9 9 8

34

8 9 7 7

31

600 God’s eye 9 10 9 9

37

9 8 9 8

34

9 10 10 10

39

9 10 10 10

39

9 10 10 10

39

507 The Eternal Presence 9 9 9 9

36

8 9 7 8

32

10 10 10 10

40

9 9 8 10

36

9 8 9 10

36

49 Modular astronomy 8 8 9 9

34

8 7 7 7

29

8 8 8 9

33

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

# Start # Choreography Judge Q Result
Tech Chor Perf Show Total Total Place
1121 Outflow 6 7 7 7

27

488

5
99 Raimonda Variation 8 8 6 6

28

544

3
600 God’s eye 9 10 10 9

38

604

1
507 The Eternal Presence 9 9 9 10

37

565

2
49 Modular astronomy 8 8 9 8

33

532

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 600 God’s eye
Daliya Rogova (adults)
NUTI
Bulgaria 604
2 507 The Eternal Presence
Stefani Koleva (adults)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 565
3 99 Raimonda Variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 544
4 49 Modular astronomy
Lora Ilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 532
5 1121 Outflow
Savina Petrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 488
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO E: LIL PHIL J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA N: ALEKSANDER MILUSHEV C: FRANCOIS BERNARD D: ANA SISCAR G: DIMITRIOS TSAKIRIS H: ROSLANA MORAVENOVA I: VASKO DIMOV M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU P: NAIKE NEGRETTI Q: ANELIYA DIMITROVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge E Judge J Judge K
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
533 Looking Glass 6 6 6 7

25

7 7 8 8

30

7 7 7 6

27

9 9 9 9

36

9 10 10 9

38

191 Childrena's Pas des deux 9 9 9 9

36

8 9 9 9

35

7 7 7 6

27

9 8 9 8

34

9 10 9 9

37

509 And I Stopped Feeling 10 9 9 8

36

9 9 9 9

36

8 9 8 9

34

9 9 9 8

35

10 10 10 10

40

# Start # Choreography Judge L Judge N Judge C Judge D Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
533 Looking Glass 8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 8 9 8

34

7 7 7 7

28

8 8 7 7

30

191 Childrena's Pas des deux 10 10 10 10

40

9 8 9 8

34

9 9 9 8

35

7 7 7 7

28

7 6 6 6

25

509 And I Stopped Feeling 9 9 9 9

36

9 9 9 8

35

9 9 9 8

35

7 8 7 7

29

8 7 8 7

30

# Start # Choreography Judge H Judge I Judge M Judge O Judge P
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
533 Looking Glass 8 8 8 8

32

10 9 9 10

38

7 7 8 8

30

8 8 7 7

30

7 7 7 8

29

191 Childrena's Pas des deux 7 8 7 7

29

7 6 6 5

24

7 8 8 8

31

7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

509 And I Stopped Feeling 8 9 8 9

34

6 5 6 6

23

7 8 8 8

31

9 9 9 10

37

7 8 8 8

31

# Start # Choreography Judge Q Result
Tech Chor Perf Show Total Total Place
533 Looking Glass 8 7 7 7

29

504

2
191 Childrena's Pas des deux 8 8 8 8

32

499

3
509 And I Stopped Feeling 8 9 8 8

33

535

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 509 And I Stopped Feeling
Viktoriya Eneva (adults)
Stefani Koleva (adults)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 535
2 533 Looking Glass
Karina Stoyanova (juniors)
Lina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 504
3 191 Childrena's Pas des deux
Anna-Maria Madjarova (juniors)
Boris Ivanov (juniors)
NUTI
Bulgaria 499
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO E: LIL PHIL J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA N: ALEKSANDER MILUSHEV C: FRANCOIS BERNARD D: ANA SISCAR G: DIMITRIOS TSAKIRIS H: ROSLANA MORAVENOVA I: VASKO DIMOV M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU P: NAIKE NEGRETTI Q: ANELIYA DIMITROVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge E Judge J Judge K
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
111 Without breath 7 6 7 6

26

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

898 Majong 9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

8 9 8 8

33

8 9 8 8

33

7 8 8 8

31

196 Level Up 7 7 7 7

28

6 6 7 7

26

6 7 8 8

29

9 9 9 9

36

9 10 10 9

38

940 FIRE ELEMENT 10 10 10 10

40

9 9 9 10

37

8 8 10 9

35

9 10 9 10

38

10 10 10 10

40

1117 Shopian jokes 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 10 9 10

38

9 9 9 10

37

8 8 8 8

32

515 On Pieces 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

8 8 7 8

31

8 9 7 8

32

8 9 9 8

34

97 Esmeralda Friends 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

8 8 8 7

31

9 9 8 8

34

8 8 8 8

32

608 Karma 7 6 6 7

26

7 6 7 7

27

7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

9 10 10 10

39

319 The Last Letter 7 6 7 7

27

7 6 7 7

27

8 8 8 8

32

9 9 8 8

34

8 8 8 8

32

832 Siege 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

9 10 9 9

37

9 10 9 9

37

905 Vendetta 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

8 9 8 9

34

10 10 10 10

40

9 9 9 10

37

349 Empathy 6 7 7 6

26

7 6 6 6

25

7 7 7 7

28

8 8 7 7

30

8 9 8 9

34

95 Giselle Friends 10 9 10 10

39

9 9 10 10

38

8 8 8 8

32

10 10 8 8

36

9 8 9 8

34

877 Stronger 6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

7 7 7 7

28

9 10 9 9

37

8 8 9 9

34

1037 Ocean Of Emotions 7 8 8 8

31

8 7 8 8

31

7 9 7 8

31

9 10 9 10

38

8 8 8 9

33

# Start # Choreography Judge L Judge N Judge C Judge D Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
111 Without breath 7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

8 8 9 9

34

7 6 6 6

25

6 7 7 6

26

898 Majong 10 10 10 10

40

8 8 8 9

33

10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

8 8 9 8

33

196 Level Up 8 8 8 8

32

9 9 9 10

37

8 9 8 9

34

6 7 7 7

27

6 6 6 6

24

940 FIRE ELEMENT 10 10 10 10

40

9 10 9 10

38

9 10 10 10

39

8 9 8 10

35

6 6 6 7

25

1117 Shopian jokes 10 10 10 10

40

9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

8 7 7 8

30

7 7 7 7

28

515 On Pieces 9 9 9 9

36

8 8 7 8

31

8 8 8 8

32

8 8 7 8

31

7 8 8 8

31

97 Esmeralda Friends 9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

9 8 9 8

34

9 8 8 8

33

8 7 8 7

30

608 Karma 7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

7 7 8 7

29

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

319 The Last Letter 9 9 9 9

36

9 8 8 9

34

8 9 8 9

34

7 8 7 7

29

6 7 7 8

28

832 Siege 10 10 10 10

40

10 9 9 9

37

8 9 9 9

35

7 8 8 7

30

7 7 7 7

28

905 Vendetta 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 10 9

37

9 8 8 8

33

7 8 7 8

30

349 Empathy 9 9 9 9

36

8 7 7 8

30

8 7 7 7

29

8 7 7 7

29

7 8 8 7

30

95 Giselle Friends 10 10 10 10

40

10 8 10 8

36

9 9 9 9

36

9 8 8 8

33

7 7 7 8

29

877 Stronger 9 9 9 9

36

9 9 9 10

37

8 9 9 9

35

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

1037 Ocean Of Emotions 10 10 10 10

40

10 10 9 9

38

8 10 10 9

37

7 8 7 8

30

6 8 6 9

29

# Start # Choreography Judge H Judge I Judge M Judge O Judge P
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
111 Without breath 7 7 7 7

28

7 6 6 5

24

7 7 6 7

27

7 6 6 7

26

6 7 6 7

26

898 Majong 8 8 8 8

32

7 6 6 7

26

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

8 9 9 9

35

196 Level Up 7 8 7 9

31

6 6 6 7

25

7 7 7 7

28

7 7 8 9

31

6 6 6 6

24

940 FIRE ELEMENT 8 9 9 8

34

7 7 7 9

30

9 10 9 10

38

7 8 8 8

31

6 8 7 9

30

1117 Shopian jokes 9 8 9 8

34

10 9 10 10

39

8 9 9 9

35

7 7 7 9

30

7 7 7 8

29

515 On Pieces 8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

7 8 7 8

30

8 8 7 8

31

7 8 7 8

30

97 Esmeralda Friends 7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

8 8 8 9

33

8 7 8 8

31

608 Karma 7 7 8 8

30

7 6 6 6

25

6 6 6 7

25

7 8 7 8

30

6 6 7 7

26

319 The Last Letter 7 8 8 7

30

6 6 6 7

25

6 6 6 6

24

7 6 6 7

26

7 8 7 8

30

832 Siege 7 7 7 7

28

10 9 9 10

38

7 7 8 8

30

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

905 Vendetta 9 9 9 9

36

8 7 7 8

30

9 10 10 10

39

8 9 9 9

35

8 8 8 7

31

349 Empathy 7 6 7 7

27

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

7 8 8 8

31

7 8 8 7

30

95 Giselle Friends 7 7 7 7

28

10 10 9 9

38

8 9 9 10

36

7 8 8 7

30

7 7 7 8

29

877 Stronger 6 7 6 6

25

7 6 6 7

26

8 7 7 8

30

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

1037 Ocean Of Emotions 8 7 8 7

30

9 9 9 10

37

6 7 6 7

26

6 8 6 7

27

6 9 8 9

32

# Start # Choreography Judge Q Result
Tech Chor Perf Show Total Total Place
111 Without breath 6 7 7 6

26

438

15
898 Majong 9 9 8 8

34

550

5
196 Level Up 7 6 8 7

28

478

11
940 FIRE ELEMENT 7 8 8 8

31

561

2
1117 Shopian jokes 8 8 9 9

34

559

3
515 On Pieces 8 9 10 9

36

489

9
97 Esmeralda Friends 8 9 9 8

34

528

6
608 Karma 7 8 8 6

29

466

14
319 The Last Letter 7 7 7 7

28

476

12
832 Siege 7 8 8 9

32

508

8
905 Vendetta 9 9 10 10

38

572

1
349 Empathy 7 7 8 8

30

471

13
95 Giselle Friends 9 9 9 9

36

550

4
877 Stronger 7 8 9 9

33

482

10
1037 Ocean Of Emotions 7 7 8 9

31

521

7

Place Start # Choreography Club Country Points
1 905 Vendetta 3 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 572
2 940 FIRE ELEMENT 41 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 561
3 1117 Shopian jokes 5 dancers
FTA "Balkanski ogyn"
Bulgaria 559
4 95 Giselle Friends 17 dancers
NUTI
Bulgaria 550
5 898 Majong 4 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 550
6 97 Esmeralda Friends 6 dancers
NUTI
Bulgaria 528
7 1037 Ocean Of Emotions 28 dancers
dance formacia "Kosara"
Bulgaria 521
8 832 Siege 21 dancers
TSK Tangra
Bulgaria 508
9 515 On Pieces 9 dancers
BALLET ELEMENT
BULGARIA 489
10 877 Stronger 12 dancers
DUNE dance school / Танцова школа ДЮН
Bulgaria 482
11 196 Level Up 14 dancers
Tantsuvalnya
Bulgaria 478
12 319 The Last Letter 11 dancers
SK ZOKI
Bulgaria 476
13 349 Empathy 7 dancers
PM Dance Studio
Bulgaria 471
14 608 Karma 6 dancers
Calliope dance
Bulgaria 466
15 111 Without breath 16 dancers
Мелади
България 438

GALA BEST CONCERT RESULTS END

Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge J Judge M Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
696 PINKO 7 7 7 7

28

9 9 8 9

35

7 7 7 7

28

91

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 696 PINKO
ADELINA KANEVA (baby)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 91
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: FRANCOIS BERNARD D: ANA SISCAR P: NAIKE NEGRETTI

# Start # Choreography Judge C Judge D Judge P Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
697 ONE NIGHT 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

60

8
698 THE STORM 4 5 5 5

19

5 4 4 5

18

5 5 5 5

20

57

10
158 The Spider 7 8 7 7

29

7 8 7 7

29

6 7 7 6

26

84

5
538 Always On My Mind 7 7 7 8

29

9 9 9 9

36

8 6 6 8

28

93

3
497 A vision 7 8 7 8

30

7 8 7 7

29

7 7 6 7

27

86

4
803 Alice 7 7 7 7

28

7 7 6 7

27

5 6 6 6

23

78

6
699 IN RHYTHM 5 5 6 5

21

5 5 5 5

20

5 5 6 6

22

63

7
463 Shift Time 8 9 9 9

35

9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

103

2
1189 Party rockers 5 5 6 5

21

4 4 4 4

16

5 6 6 5

22

59

9
760 The raven 10 10 10 10

40

8 8 8 9

33

8 7 8 9

32

105

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 760 The raven
Dana Jordanova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 105
2 463 Shift Time
Alexandra Kamenova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 103
3 538 Always On My Mind
Nicole Georgieva (children)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 93
4 497 A vision
Viktoria Ivelinova (children)
PM Dance Studio
Bulgaria 86
5 158 The Spider
Ivon Koleva (children)
Terpsichore
Bulgaria 84
6 803 Alice
Nilyay Isufova (children)
dance school Tiara
България 78
7 699 IN RHYTHM
ANDGELINA DISHLIEVA (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 63
8 697 ONE NIGHT
EILYUL MEHMED (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 60
9 1189 Party rockers
MAYA DENEVA (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 59
10 698 THE STORM
ELIS CHAGLAR (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 57
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
408 Lines 8 8 7 8

31

6 6 6 7

25

8 9 9 9

35

91

2
131 Amazon girl 6 7 5 5

23

6 6 7 7

26

6 8 7 8

29

78

6
228 The rise of the avenger 8 7 6 7

28

7 8 8 8

31

8 8 9 8

33

92

1
671 Spider 7 7 6 7

27

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

83

4
932 Play With Fire 7 7 7 7

28

6 5 5 6

22

7 6 6 6

25

75

7
291 Avatar 6 6 7 6

25

7 7 7 8

29

6 7 7 8

28

82

5
122 Natural 6 6 6 6

24

6 5 6 6

23

6 6 6 7

25

72

8
407 Quicksilver 8 6 6 6

26

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

90

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 228 The rise of the avenger
Vanesa Kalcheva (juniors)
Calliope dance
Bulgaria 92
2 408 Lines
Karina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 91
3 407 Quicksilver
Eva Burova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 90
4 671 Spider
Militsa Nikolova (juniors)
БШ Реверанс
България 83
5 291 Avatar
ELIJA STOJANOVA (juniors)
SK ZOKI
Bulgaria 82
6 131 Amazon girl
Viktoriya Germanova (juniors)
Мелади
България 78
7 932 Play With Fire
Danaya Stoyanova (juniors)
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 75
8 122 Natural
Danaya Velikova (juniors)
Мелади
България 72
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
268 In my veins 7 7 7 7

28

6 7 7 7

27

6 6 5 6

23

78

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 268 In my veins
Dimana Dimitrova (adults)
PM Dance Studio
Bulgaria 78
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: FRANCOIS BERNARD D: ANA SISCAR P: NAIKE NEGRETTI

# Start # Choreography Judge C Judge D Judge P Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
799 Bats 7 8 7 6

28

9 9 8 9

35

7 7 7 6

27

90

2
298 MYSTERY 8 9 9 10

36

9 9 9 10

37

8 9 9 9

35

108

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 298 MYSTERY
SIANA CHANGOVA (children)
Dana Jordanova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 108
2 799 Bats
Gizem Yunuz (children)
Ayla Galib (children)
dance school Tiara
България 90
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
724 Instinct 7 6 6 7

26

6 6 7 7

26

6 7 7 8

28

80

2
410 The Family 8 8 7 8

31

7 7 7 7

28

9 9 9 10

37

96

1
614 Recquiem for a moon 6 7 6 6

25

5 6 5 5

21

8 8 7 7

30

76

4
135 The queens of Ice and Fire 7 7 6 7

27

6 6 6 6

24

7 6 7 7

27

78

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 410 The Family
Lina Stoyanova (juniors)
Karina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 96
2 724 Instinct
Teodora Georgieva (juniors)
Maya Georgieva (juniors)
Calliope dance
Bulgaria 80
3 135 The queens of Ice and Fire
Esin Miuziker (juniors)
Danaya Velikova (juniors)
Мелади
България 78
4 614 Recquiem for a moon
Jasmina Jeleva (juniors)
Mariya Fermandgieva (juniors)
DS Caribe
Bulgaria 76
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
801 They 7 7 6 7

27

6 5 6 6

23

7 8 8 8

31

81

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 801 They
Miroslava Nikolova (adults)
Katerina Slavova (adults)
dance school Tiara
България 81
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
264 Swans 6 6 6 6

24

6 5 6 6

23

7 7 6 7

27

74

3
800 Glomur 6 7 6 7

26

5 5 5 5

20

7 8 8 8

31

77

2
142 Superheroes 7 7 7 7

28

6 6 7 7

26

8 9 8 9

34

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 142 Superheroes 5 dancers
Мелади
България 88
2 800 Glomur 3 dancers
dance school Tiara
България 77
3 264 Swans 6 dancers
PM Dance Studio
Bulgaria 74
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
700 LIONS 5 6 6 6

23

5 5 5 5

20

9 9 10 10

38

81

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 700 LIONS 18 dancers
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 81
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
695 MASTERS 6 5 5 6

22

5 6 6 6

23

9 8 8 9

34

79

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 695 MASTERS 13 dancers
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 79
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge E Judge H Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
374 African 6 6 6 6

24

4 4 4 4

16

5 6 5 6

22

62

3
261 Sonata 7 7 6 7

27

7 7 7 7

28

9 10 9 10

38

93

1
802 The chains we break 6 7 6 7

26

7 7 7 7

28

8 9 8 8

33

87

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 261 Sonata 9 dancers
PM Dance Studio
Bulgaria 93
2 802 The chains we break 9 dancers
dance school Tiara
България 87
3 374 African 11 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 62
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA H: ROSLANA MORAVENOVA

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
354 vampires 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 354 vampires 9 dancers
Dance Studio Karma
Bulgaria 88
Dance Style:
ALL LADIES Latin Group/Formation
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges K: DUSAN VODLAN C: FRANCOIS BERNARD M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge K Judge C Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1008 Formation Latina 6 6 7 6

25

7 6 6 7

26

5 6 7 7

25

76

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1008 Formation Latina 4 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 76
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge B Judge J Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
144 Doll 7 7 8 7

29

6 6 6 7

25

8 8 9 9

34

88

2
998 Paquita variation 8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

7 8 9 8

32

92

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 998 Paquita variation
Adriana Petrova (baby)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 92
2 144 Doll
Sofia Ivanova (baby)
Terpsichore
Bulgaria 88
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge B Judge J Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
180 Littel Cactus 7 7 8 7

29

5 6 6 5

22

7 8 7 8

30

81

0
157 La Fille Mal Gardee 8 9 9 8

34

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

102

2
9 Fairy doll variation 7 8 7 7

29

8 7 8 7

30

8 9 9 9

35

94

3
399 Cupid variation 6 6 7 7

26

6 6 6 6

24

7 7 8 8

30

80

5
584 Italian polka 6 7 6 7

26

5 5 5 5

20

5 6 7 8

26

72

7
419 Variation with bells 6 6 7 7

26

6 7 7 7

27

6 6 7 8

27

80

6
159 Carmen's character 7 8 9 9

33

7 8 8 8

31

9 10 10 10

39

103

1
278 Paquita variation 6 7 6 7

26

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

83

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 159 Carmen's character
Sofia Galova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 103
2 157 La Fille Mal Gardee
Valeria Mihaylova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 102
3 9 Fairy doll variation
Magdalena Zlateva (mini)
Ballet School Fleurine
Bulgaria 94
4 278 Paquita variation
Liubena Srebreva (mini)
Silfida
Bulgaria 83
0 180 Littel Cactus
Liubena Srebreva (mini)
Silfida
Bulgaria 81
5 399 Cupid variation
Karolina Ivanova (mini)
Aurora Dance Academy
Bulgaria 80
6 419 Variation with bells
Mariana Stoyanova (mini)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 80
7 584 Italian polka
Daphne Martin (mini)
Stars Dance Center
Bulgaria 72
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge B Judge J Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
104 Variation of 1 act of the Giselle ballet 8 8 8 8

32

7 8 7 8

30

6 6 7 7

26

88

0
149 Swan Lake Pas De Trois 6 6 7 6

25

8 8 7 8

31

8 8 7 7

30

86

0
153 Bayadere variation 5 6 7 6

24

6 7 6 6

25

6 5 5 6

22

71

0
427 Children's pas de deux 5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

5 6 5 7

23

70

27
433 Variation The Doll Fairy 5 5 6 5

21

5 5 5 5

20

5 5 5 6

21

62

30
450 Paquita Variation 6 7 7 6

26

8 8 7 7

30

9 9 9 9

36

92

7
1099 VARIATION ''GISELLE''1act. FROM BALLET ''GIZELLE" 6 6 7 6

25

5 6 5 6

22

7 7 8 8

30

77

0
627 Red riding hood variation 6 6 7 7

26

6 8 7 7

28

6 7 8 9

30

84

13
628 Blue bird variation 5 5 5 6

21

6 5 6 6

23

7 7 8 8

30

74

24
1034 Variation of Lilack feary 6 7 7 7

27

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

84

0
1036 Russkaya Variation 6 6 6 6

24

6 6 7 7

26

6 6 6 7

25

75

0
1082 Paquita variation 5 6 6 5

22

6 6 6 6

24

6 7 7 8

28

74

0
629 Fairy doll variation 5 6 5 6

22

5 6 6 6

23

7 8 8 8

31

76

21
729 Paquita 6 6 7 6

25

6 8 6 6

26

8 8 9 8

33

84

12
1103 VARIATION FROM BALLET ''PAQUITA'' 6 7 6 7

26

5 7 6 6

24

7 7 8 7

29

79

17
974 First Shade variation 6 6 7 6

25

7 8 7 7

29

8 8 9 9

34

88

9
150 Coppelia variation 7 8 9 8

32

9 9 10 9

37

10 9 9 10

38

107

1
16 Chinese danse от Чайковски 5 5 6 6

22

5 5 5 6

21

7 7 8 9

31

74

25
975 Sugar Plum Fairy 5 6 7 6

24

6 8 8 7

29

6 7 7 8

28

81

15
69 Variation Kitri - Don Quixotte 7 6 7 6

26

9 8 8 9

34

9 9 9 9

36

96

3
152 Talisman 6 6 7 7

26

8 9 7 8

32

9 7 9 9

34

92

8
430 Radish variation 5 6 7 6

24

5 7 6 6

24

7 6 7 7

27

75

23
105 Variation of Princess Florina 8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

105

2
154 Satanela variation 6 6 7 6

25

9 9 8 8

34

6 7 7 7

27

86

10
1107 THE PRINCESS OF FLOWERS 6 7 6 6

25

5 5 6 5

21

6 7 6 7

26

72

26
630 Variation from Paquita 6 7 7 6

26

6 7 6 5

24

6 7 7 7

27

77

19
985 Fairy Doll variation 5 6 6 5

22

7 8 7 8

30

6 6 6 7

25

77

0
1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote 7 7 6 7

27

8 9 8 8

33

8 8 8 9

33

93

5
1038 The Sleeping Beauty - Princess Florine variation 8 8 8 8

32

8 7 8 8

31

8 7 8 8

31

94

4
986 Talisman 5 6 5 6

22

6 7 7 6

26

7 8 7 9

31

79

18
1087 Genzano variation 6 7 6 6

25

8 8 7 8

31

6 7 7 7

27

83

14
1106 THE MAGIC UNICORN 5 5 6 5

21

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

65

28
626 La fille mal gardee variation 7 6 6 6

25

7 8 7 7

29

8 7 7 8

30

84

11
161 The Pharaoh's dauther 7 7 7 7

28

9 8 8 8

33

8 7 8 8

31

92

6
425 Variation Pharaoh's Daughter 5 6 5 5

21

4 5 5 4

18

6 6 7 7

26

65

29
634 Fairy of Tenderness 6 6 6 6

24

6 7 6 7

26

6 6 6 7

25

75

22
432 Radish variation 6 6 7 6

25

5 7 6 6

24

6 7 7 7

27

76

20
1102 VARIATION FROM BALLET ''HARLEQUINADE'' 6 7 6 7

26

7 8 7 6

28

6 7 6 7

26

80

16
993 Third Shade variation 5 6 5 6

22

5 6 6 5

22

5 5 6 6

22

66

0

Place Start # Choreography Club Country Points
1 150 Coppelia variation
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 107
2 105 Variation of Princess Florina
Yoana Nedyalkova (children)
NUTY
Bulgaria 105
3 69 Variation Kitri - Don Quixotte
Ivon Koleva (children)
Terpsichore
Bulgaria 96
4 1038 The Sleeping Beauty - Princess Florine variation
Gabriela Petrova (children)
NUTI
Bulgaria 94
5 1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 93
6 161 The Pharaoh's dauther
Boyana Kulinski (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 92
7 450 Paquita Variation
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 92
8 152 Talisman
Nancy Yordanova (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 92
9 974 First Shade variation
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 88
0 104 Variation of 1 act of the Giselle ballet
Yoana Nedyalkova (children)
NUTY
Bulgaria 88
0 149 Swan Lake Pas De Trois
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 86
10 154 Satanela variation
Yoana Stoykova (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 86
11 626 La fille mal gardee variation
Aleksandra Cekova (children)
БШ Реверанс
България 84
12 729 Paquita
Nikol Chukarova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 84
0 1034 Variation of Lilack feary
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 84
13 627 Red riding hood variation
Viktoria Petkova (children)
БШ Реверанс
България 84
14 1087 Genzano variation
Izabela Chanova (children)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 83
15 975 Sugar Plum Fairy
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 81
16 1102 VARIATION FROM BALLET ''HARLEQUINADE''
Mishel Kadir (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 80
17 1103 VARIATION FROM BALLET ''PAQUITA''
Mila Ionova (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 79
18 986 Talisman
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 79
19 630 Variation from Paquita
Nadezda Mihova (children)
БШ Реверанс
България 77
0 985 Fairy Doll variation
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 77
0 1099 VARIATION ''GISELLE''1act. FROM BALLET ''GIZELLE"
Mishel Kadir (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 77
20 432 Radish variation
Izel Hadzhiveli (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 76
21 629 Fairy doll variation
Eleonora Dimitrova (children)
БШ Реверанс
България 76
22 634 Fairy of Tenderness
Dimana Dobreva (children)
БШ Реверанс
България 75
0 1036 Russkaya Variation
Gabriela Petrova (children)
NUTI
Bulgaria 75
23 430 Radish variation
Kristiana Mavrodinova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 75
24 628 Blue bird variation
Bogdana Radeva (children)
БШ Реверанс
България 74
0 1082 Paquita variation
Izabela Chanova (children)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 74
25 16 Chinese danse от Чайковски
Simona Krastanova (children)
Baletna shkola Marina
Bulgariq 74
26 1107 THE PRINCESS OF FLOWERS
Anislava Kasarova (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 72
0 153 Bayadere variation
Yoana Stoykova (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 71
27 427 Children's pas de deux
Simona Ivanova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 70
0 993 Third Shade variation
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 66
28 1106 THE MAGIC UNICORN
Maria Kuchukova (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 65
29 425 Variation Pharaoh's Daughter
Raya Ilieva (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 65
30 433 Variation The Doll Fairy
Dimana Petrova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 62
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge B Judge J Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
161 The Pharaoh's dauther 7 8 8 8

31

7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

94

6
1038 The Sleeping Beauty - Princess Florine variation 8 8 8 7

31

7 7 8 8

30

7 7 7 8

29

90

11
1102 VARIATION FROM BALLET ''HARLEQUINADE'' 7 8 7 7

29

6 7 7 7

27

7 7 6 8

28

84

14
450 Paquita Variation 7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

9 10 10 10

39

102

3
154 Satanela variation 6 7 6 7

26

9 8 8 8

33

7 7 7 8

29

88

12
974 First Shade variation 6 7 7 7

27

7 8 7 7

29

7 7 8 8

30

86

13
1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote 8 8 8 8

32

9 9 8 9

35

8 7 8 9

32

99

4
729 Paquita 6 6 7 6

25

6 7 6 6

25

5 6 7 7

25

75

16
150 Coppelia variation 8 9 9 9

35

9 10 10 9

38

10 9 10 10

39

112

1
626 La fille mal gardee variation 7 8 7 7

29

7 8 8 7

30

8 8 7 8

31

90

9
627 Red riding hood variation 7 7 8 8

30

7 8 8 7

30

8 8 8 9

33

93

7
105 Variation of Princess Florina 9 8 9 8

34

9 9 9 9

36

9 9 8 9

35

105

2
69 Variation Kitri - Don Quixotte 7 8 8 8

31

8 9 9 8

34

8 8 8 9

33

98

5
975 Sugar Plum Fairy 6 6 6 6

24

6 8 7 7

28

6 7 7 7

27

79

15
152 Talisman 7 8 7 7

29

8 9 8 7

32

7 8 7 8

30

91

8
1087 Genzano variation 7 7 7 7

28

8 8 7 8

31

7 8 8 8

31

90

10

Place Start # Choreography Club Country Points
1 150 Coppelia variation
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 112
2 105 Variation of Princess Florina
Yoana Nedyalkova (children)
NUTY
Bulgaria 105
3 450 Paquita Variation
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 102
4 1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 99
5 69 Variation Kitri - Don Quixotte
Ivon Koleva (children)
Terpsichore
Bulgaria 98
6 161 The Pharaoh's dauther
Boyana Kulinski (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 94
7 627 Red riding hood variation
Viktoria Petkova (children)
БШ Реверанс
България 93
8 152 Talisman
Nancy Yordanova (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 91
9 626 La fille mal gardee variation
Aleksandra Cekova (children)
БШ Реверанс
България 90
10 1087 Genzano variation
Izabela Chanova (children)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 90
11 1038 The Sleeping Beauty - Princess Florine variation
Gabriela Petrova (children)
NUTI
Bulgaria 90
12 154 Satanela variation
Yoana Stoykova (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 88
13 974 First Shade variation
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 86
14 1102 VARIATION FROM BALLET ''HARLEQUINADE''
Mishel Kadir (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 84
15 975 Sugar Plum Fairy
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 79
16 729 Paquita
Nikol Chukarova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 75
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO

# Start # Choreography Judge B Judge J Judge M Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote 7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

94

7
152 Talisman 8 7 7 7

29

8 8 7 8

31

8 8 8 8

32

92

8
627 Red riding hood variation 7 8 9 8

32

7 8 8 7

30

8 9 9 9

35

97

5
161 The Pharaoh's dauther 7 7 7 8

29

9 9 8 8

34

9 9 9 9

36

99

4
150 Coppelia variation 9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

116

2
105 Variation of Princess Florina 10 10 9 9

38

10 10 9 9

38

10 10 10 10

40

116

1
450 Paquita Variation 7 8 8 7

30

9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

107

3
69 Variation Kitri - Don Quixotte 7 7 8 7

29

9 9 9 9

36

7 8 8 8

31

96

6

Place Start # Choreography Club Country Points
1 105 Variation of Princess Florina
Yoana Nedyalkova (children)
NUTY
Bulgaria 116
2 150 Coppelia variation
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 116
3 450 Paquita Variation
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 107
4 161 The Pharaoh's dauther
Boyana Kulinski (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 99
5 627 Red riding hood variation
Viktoria Petkova (children)
БШ Реверанс
България 97
6 69 Variation Kitri - Don Quixotte
Ivon Koleva (children)
Terpsichore
Bulgaria 96
7 1035 Variation of Kitry from 3 act of Don Quixote
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 94
8 152 Talisman
Nancy Yordanova (children)
RoyAL Dance
Bulgaria 92
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
179 Kitri Variation 7 7 6 6

26

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

94

6
178 Littel Silphide 7 8 8 8

31

8 9 8 9

34

7 8 8 7

30

95

0
171 Variation Talisman 7 7 6 7

27

7 7 7 7

28

6 7 7 7

27

82

0
978 Kitri 1 act variation 6 5 6 5

22

6 6 6 6

24

7 7 6 6

26

72

26
46 Aurora variation from "Sleeping beauty", act 3 7 7 7 6

27

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

99

0
436 Variation of Kitri from Act III 5 5 6 5

21

6 6 6 6

24

6 8 7 8

29

74

24
445 The Death of Nikiya 6 6 7 6

25

8 7 8 8

31

9 9 9 9

36

92

8
815 Variation "Peasant Pas de deux" from the ballet "Giselle" 5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

7 7 7 8

29

76

20
918 Le Corsaire-Medora Variation Act2 8 7 8 7

30

9 8 8 9

34

9 9 9 9

36

100

0
976 Variation ,,Aurora 8 7 7 7

29

9 7 8 8

32

9 9 9 9

36

97

0
442 Chopin Mazurka Variation 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

6 6 6 7

25

65

34
439 Mascot Variation 5 5 5 5

20

6 6 5 6

23

7 7 6 7

27

70

0
99 Raimonda Variation 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

8 8 8 7

31

103

3
148 Variation from Paquita 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

64

35
100 Aurora Variation 7 7 8 8

30

9 7 9 9

34

7 7 8 7

29

93

0
174 Odalisk variation 6 5 5 6

22

9 6 8 9

32

8 7 8 8

31

85

14
168 Grand pas classique variation 5 6 6 6

23

5 5 5 5

20

9 9 9 9

36

79

17
642 1 variation from pas de trois Swan Lake 8 7 8 7

30

7 8 7 8

30

6 7 6 7

26

86

12
981 Classical pas de deux variation 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

4 4 4 6

18

50

0
750 Medora- variation 6 5 6 5

22

7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

74

22
643 Kitri variation act 3 5 5 6 5

21

6 5 6 6

23

7 7 7 8

29

73

25
980 Flames of Paris 4 5 5 5

19

6 5 6 6

23

5 5 5 5

20

62

38
752 Variation 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

64

35
1159 Gamzatti variation 5 6 5 6

22

8 7 8 8

31

9 9 9 9

36

89

11
102 Paquita variation 6 5 5 5

21

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

73

0
795 Ramze Variation 5 5 5 5

20

8 8 9 8

33

5 5 5 6

21

74

23
753 Variation 5 5 5 5

20

6 5 6 5

22

6 6 6 6

24

66

33
488 Satanella variation 5 6 5 6

22

8 7 8 7

30

6 7 6 6

25

77

18
549 Svanilda Variaton from Coppelia 6 7 7 8

28

8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

94

7
1163 Third shade variation 5 6 6 6

23

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

91

9
711 Giselle- peasant variation 5 6 6 6

23

5 6 6 5

22

6 6 7 7

26

71

29
751 Kitri- variation 6 6 7 6

25

6 5 5 6

22

7 7 7 8

29

76

19
921 Pas De Trois -Swan Lake 1 Varation 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

63

37
281 Fairy of the Crystal Fountain 6 5 6 5

22

6 6 6 6

24

6 6 6 7

25

71

27
283 Paquita variation 7 8 7 7

29

7 7 7 7

28

6 6 7 7

26

83

15
47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3 8 7 8 7

30

9 9 10 10

38

9 9 9 9

36

104

2
101 Paquita variation 5 6 5 5

21

6 6 6 6

24

6 5 6 6

23

68

31
169 Paquita variation 6 6 6 6

24

8 8 9 8

33

7 7 7 8

29

86

13
686 Pharaoh's daughter variation 5 6 5 6

22

5 5 5 5

20

7 6 7 7

27

69

30
554 Ramze Variation 8 8 8 8

32

10 9 10 10

39

7 7 7 8

29

100

5
353 Queen of the Dryads Variation, Don Quixote 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

7 7 7 8

29

69

30
437 Chopin Waltz Variation 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

6 7 7 7

27

67

0
440 Variation Grand pa de cutter 6 5 5 6

22

5 6 6 5

22

6 7 7 7

27

71

28
712 Aurora variation act 3 6 6 6 6

24

5 5 5 5

20

7 8 8 8

31

75

21
1053 Variation of princes Florina 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

63

37
1166 Variation from Don Quixote 6 6 6 7

25

6 6 7 6

25

8 8 9 9

34

84

0
979 Walpurgisnacht Variation 8 7 8 9

32

9 9 10 9

37

8 8 9 9

34

103

4
816 Variation Paquita_Pavilion Armida 6 6 5 5

22

5 5 5 5

20

7 7 7 7

28

70

0
754 Etude 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

6 7 7 8

28

68

32
794 Fairy from Sleeping beauty 7 6 7 6

26

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

82

0
920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation 8 8 8 8

32

9 9 10 10

38

9 9 9 9

36

106

1
170 Variation Talisman 9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

7 7 7 8

29

97

0
172 Variation from Bayadere 7 7 6 6

26

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

90

10
282 Fairy of the Crystal Fountain 6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

6 7 7 6

26

82

16
446 Kitri variation 6 6 5 6

23

6 7 6 6

25

8 8 8 8

32

80

0
447 Liza act 2 4 5 5 5

19

4 5 4 4

17

5 5 6 6

22

58

0
710 Le Corsaire- 3rd odalisque variation 5 6 5 5

21

4 5 4 4

17

6 6 6 7

25

63

36
441 Variation of Kitri from Act I. 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

6 6 6 7

25

57

0

Place Start # Choreography Club Country Points
1 920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation
Emili Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 106
2 47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3
Lora Ilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 104
3 99 Raimonda Variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 103
4 979 Walpurgisnacht Variation
Radost Braykova (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 103
0 918 Le Corsaire-Medora Variation Act2
Emili Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 100
5 554 Ramze Variation
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 100
0 46 Aurora variation from "Sleeping beauty", act 3
Lora Ilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 99
0 976 Variation ,,Aurora
Radost Braykova (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 97
0 170 Variation Talisman
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 97
0 178 Littel Silphide
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 95
6 179 Kitri Variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 94
7 549 Svanilda Variaton from Coppelia
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 94
0 100 Aurora Variation
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 93
8 445 The Death of Nikiya
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 92
9 1163 Third shade variation
Vasilena Todorova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 91
10 172 Variation from Bayadere
Maria Papettidi (juniors)
NUTI
Bulgaria 90
11 1159 Gamzatti variation
Nikol Marenova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 89
12 642 1 variation from pas de trois Swan Lake
Adriana Draganova (juniors)
БШ Реверанс
България 86
13 169 Paquita variation
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 86
14 174 Odalisk variation
Ekaterina Protopopova (juniors)
NUTI
Bulgaria 85
0 1166 Variation from Don Quixote
Nikol Marenova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 84
15 283 Paquita variation
Ivana Damianova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 83
0 794 Fairy from Sleeping beauty
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 82
16 282 Fairy of the Crystal Fountain
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 82
0 171 Variation Talisman
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 82
0 446 Kitri variation
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 80
17 168 Grand pas classique variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 79
18 488 Satanella variation
Yoana Antonova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 77
19 751 Kitri- variation
Stefaniya Trayanova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 76
20 815 Variation "Peasant Pas de deux" from the ballet "Giselle"
Biliana Lozanova (juniors)
Национално училище за танцово изкуство НУТИ София
България 76
21 712 Aurora variation act 3
Rayna Markova (juniors)
БШ Реверанс
България 75
22 750 Medora- variation
Gergana Todorova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 74
23 795 Ramze Variation
Dara Dimitrova (juniors)
Silfida
Bulgaria 74
24 436 Variation of Kitri from Act III
Raya Mavrodinova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 74
0 102 Paquita variation
Maria Papettidi (juniors)
NUTI
Bulgaria 73
25 643 Kitri variation act 3
Aleksandra Pashova (juniors)
БШ Реверанс
България 73
26 978 Kitri 1 act variation
Liliya Dinkova (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 72
27 281 Fairy of the Crystal Fountain
Viktoria Nikolova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 71
28 440 Variation Grand pa de cutter
Viktoria Nacheva (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 71
29 711 Giselle- peasant variation
Plamena Petkova (juniors)
БШ Реверанс
България 71
0 816 Variation Paquita_Pavilion Armida
Biliana Lozanova (juniors)
Национално училище за танцово изкуство НУТИ София
България 70
0 439 Mascot Variation
Viktoria Nacheva (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 70
30 353 Queen of the Dryads Variation, Don Quixote
Арина Панчева (juniors)
НУТИ
България 69
30 686 Pharaoh's daughter variation
Aleksandra Trendafilova (juniors)
БШ Реверанс
България 69
31 101 Paquita variation
Kristiana Simeonova (juniors)
NUTI
Bulgaria 68
32 754 Etude
Siana Yancheva (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 68
0 437 Chopin Waltz Variation
Raya Mavrodinova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 67
33 753 Variation
Bozhidara Atanasova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 66
34 442 Chopin Mazurka Variation
Lidya Ismailova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 65
35 148 Variation from Paquita
Donika Ivanova (juniors)
Terpsichore
Bulgaria 64
35 752 Variation
Elena Bojkova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 64
36 710 Le Corsaire- 3rd odalisque variation
Danaq Velikova (juniors)
БШ Реверанс
България 63
37 921 Pas De Trois -Swan Lake 1 Varation
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 63
37 1053 Variation of princes Florina
Magdalena Valkanova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 63
38 980 Flames of Paris
Anelya Simoncheva (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 62
0 447 Liza act 2
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 58
0 441 Variation of Kitri from Act I.
Lidya Ismailova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 57
0 981 Classical pas de deux variation
Liliya Dinkova (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 50
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
169 Paquita variation 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

84

14
979 Walpurgisnacht Variation 10 9 10 9

38

9 9 9 10

37

9 10 10 10

39

114

1
179 Kitri Variation 7 6 6 6

25

8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

91

7
282 Fairy of the Crystal Fountain 6 6 6 6

24

8 9 9 8

34

8 8 9 8

33

91

8
47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3 8 8 8 8

32

9 10 9 10

38

9 9 9 9

36

106

4
549 Svanilda Variaton from Coppelia 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

8 9 8 8

33

89

9
99 Raimonda Variation 9 10 10 9

38

9 10 10 10

39

9 9 9 9

36

113

2
445 The Death of Nikiya 6 6 6 6

24

6 4 5 6

21

9 9 9 9

36

81

15
1163 Third shade variation 7 7 7 7

28

7 6 7 7

27

8 8 8 9

33

88

11
172 Variation from Bayadere 7 7 7 6

27

7 6 7 7

27

8 8 8 8

32

86

13
920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation 8 8 8 8

32

8 6 8 8

30

9 9 9 9

36

98

6
283 Paquita variation 6 7 7 7

27

6 7 7 7

27

8 8 8 9

33

87

12
554 Ramze Variation 10 10 10 9

39

8 9 10 10

37

8 9 8 9

34

110

3
1159 Gamzatti variation 6 7 6 6

25

8 8 5 6

27

9 9 9 9

36

88

10
642 1 variation from pas de trois Swan Lake 6 7 6 6

25

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

81

16
174 Odalisk variation 8 7 8 8

31

9 9 9 9

36

8 9 9 8

34

101

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 979 Walpurgisnacht Variation
Radost Braykova (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 114
2 99 Raimonda Variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 113
3 554 Ramze Variation
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 110
4 47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3
Lora Ilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 106
5 174 Odalisk variation
Ekaterina Protopopova (juniors)
NUTI
Bulgaria 101
6 920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation
Emili Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 98
7 179 Kitri Variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 91
8 282 Fairy of the Crystal Fountain
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 91
9 549 Svanilda Variaton from Coppelia
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 89
10 1159 Gamzatti variation
Nikol Marenova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 88
11 1163 Third shade variation
Vasilena Todorova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 88
12 283 Paquita variation
Ivana Damianova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 87
13 172 Variation from Bayadere
Maria Papettidi (juniors)
NUTI
Bulgaria 86
14 169 Paquita variation
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 84
15 445 The Death of Nikiya
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 81
16 642 1 variation from pas de trois Swan Lake
Adriana Draganova (juniors)
БШ Реверанс
България 81
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
282 Fairy of the Crystal Fountain 6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

88

8
47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3 9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

9 10 9 10

38

112

4
174 Odalisk variation 6 6 7 7

26

8 8 7 7

30

8 9 8 9

34

90

7
554 Ramze Variation 10 10 10 10

40

9 9 10 10

38

9 9 10 9

37

115

3
920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation 7 8 7 8

30

7 7 8 8

30

9 8 9 9

35

95

6
99 Raimonda Variation 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 10 10 9

38

118

1
979 Walpurgisnacht Variation 9 10 9 10

38

10 10 10 10

40

9 9 10 10

38

116

2
179 Kitri Variation 7 6 7 7

27

8 9 8 9

34

8 9 9 9

35

96

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 99 Raimonda Variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 118
2 979 Walpurgisnacht Variation
Radost Braykova (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 116
3 554 Ramze Variation
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 115
4 47 Kitri variation from "Don Quixote", act 3
Lora Ilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 112
5 179 Kitri Variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 96
6 920 Le Corsaire-3rd Odalisque Variation
Emili Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 95
7 174 Odalisk variation
Ekaterina Protopopova (juniors)
NUTI
Bulgaria 90
8 282 Fairy of the Crystal Fountain
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 88
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA H: ROSLANA MORAVENOVA

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
714 Satanella variation 6 5 5 6

22

7 7 7 7

28

4 4 4 4

16

66

3
1158 Grand pas Classique 8 9 8 9

34

8 8 8 8

32

6 7 6 7

26

92

1
982 Paquita variation 7 7 6 6

26

4 4 4 4

16

6 6 5 6

23

65

4
858 Nikiya's Variation - La Bayadere 6 6 6 6

24

5 4 4 5

18

6 6 6 6

24

66

3
443 A variation of Carmen 4 5 5 5

19

5 5 5 5

20

4 5 4 4

17

56

8
713 Medora variation act 2 Le Corsaire 6 6 6 6

24

4 4 4 4

16

6 6 6 6

24

64

5
143 The Sleeping Beauty variation act 1 5 5 6 6

22

4 4 4 4

16

5 5 6 6

22

60

7
715 Gulnara variation act 1 Le Corsaire 6 6 6 6

24

5 5 5 4

19

4 4 5 4

17

60

6
1162 Diana Variation 9 8 9 8

34

8 8 8 8

32

5 5 6 7

23

89

0
716 La fille mal gardee variation 7 7 7 7

28

9 8 8 9

34

5 5 5 5

20

82

2
983 Medora variation 5 6 5 5

21

4 5 4 4

17

4 4 4 4

16

54

0
859 Giselle - Act I Variation 5 5 6 5

21

5 5 4 4

18

5 5 5 5

20

59

0

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1158 Grand pas Classique
Raya Chakarova (adults)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 92
0 1162 Diana Variation
Raya Chakarova (adults)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 89
2 716 La fille mal gardee variation
Raya Todorova (juniors)
БШ Реверанс
България 82
3 714 Satanella variation
Dimana Dimitrova (adults)
БШ Реверанс
България 66
3 858 Nikiya's Variation - La Bayadere
Elena Todeva (adults)
TSK Tangra
Bulgaria 66
4 982 Paquita variation
Elitsa Aleksieva (adults)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 65
5 713 Medora variation act 2 Le Corsaire
Militsa Nikolova (juniors)
БШ Реверанс
България 64
6 715 Gulnara variation act 1 Le Corsaire
Dimana Angelova (juniors)
БШ Реверанс
България 60
7 143 The Sleeping Beauty variation act 1
Iva Ivanova (adults)
Terpsichore
Bulgaria 60
0 859 Giselle - Act I Variation
Elena Todeva (adults)
TSK Tangra
Bulgaria 59
8 443 A variation of Carmen
Aya Ahmedova (adults)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 56
0 983 Medora variation
Elitsa Aleksieva (adults)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 54
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
387 Don Quixote variation 6 7 7 7

27

6 6 6 6

24

7 7 8 9

31

82

0
1058 Varition from Paquita 5 5 5 5

20

5 5 4 4

18

6 6 7 7

26

64

2
388 Paquita variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

92

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 388 Paquita variation
Martin Borisov (juniors)
NUTI
Bulgaria 92
0 387 Don Quixote variation
Martin Borisov (juniors)
NUTI
Bulgaria 82
2 1058 Varition from Paquita
Hristo Trifonov (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 64
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1120 THE STAR PRINCE 6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

8 8 8 9

33

82

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1120 THE STAR PRINCE
Naiden Naidenov (adults)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 82
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges K: DUSAN VODLAN G: DIMITRIOS TSAKIRIS P: NAIKE NEGRETTI

# Start # Choreography Judge K Judge G Judge P Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
164 Morski perli 4 4 5 5

18

6 8 7 7

28

7 7 8 8

30

76

2
160 Lavender's blue 6 6 6 6

24

7 8 8 7

30

7 8 8 7

30

84

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 160 Lavender's blue
Sofia Galova (mini)
Valeria Mihaylova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 84
2 164 Morski perli
Vanesa Gigova (mini)
Veronika Pavlova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 76
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge J Judge M Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
523 Cherry decanters 7 7 7 7

28

6 7 7 7

27

5 5 6 6

22

77

4
991 Jewels 7 8 8 8

31

6 7 6 7

26

5 5 6 6

22

79

3
999 Chipolino little cherry variation 6 6 6 6

24

7 7 7 8

29

5 5 5 5

20

73

5
524 Harlequinade 8 9 8 8

33

8 8 8 8

32

6 6 7 7

26

91

1
1063 classical duet 8 8 8 8

32

7 8 7 8

30

7 7 7 8

29

91

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 524 Harlequinade
Simona Ivanova (children)
Izel Hadzhiveli (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 91
2 1063 classical duet
Donika Manoilova (children)
Mihaela Nikolova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 91
3 991 Jewels
Krystiyana Petkova (children)
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 79
4 523 Cherry decanters
Mariana Stoyanova (mini)
Dimana Petrova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 77
5 999 Chipolino little cherry variation
Krisiana Krasteva (children)
Radina Krasteva (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 73
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
377 Undina variation 4 5 4 5

18

4 5 5 5

19

4 4 4 4

16

53

16
637 Yellow girls 5 6 5 5

21

6 5 5 5

21

6 6 6 6

24

66

11
1067 classical duet 5 5 5 4

19

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

63

13
520 Neapolitan dance 5 5 5 5

20

5 5 6 5

21

4 4 4 4

16

57

15
1164 Friends variation 7 7 7 7

28

7 8 8 7

30

7 7 7 7

28

86

5
41 Vals Tenderness 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

48

17
489 Duet from la fille mal gardee 8 7 8 7

30

6 7 7 6

26

8 8 8 8

32

88

4
378 Countess cherries 5 6 5 5

21

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

69

9
191 Childrena's Pas des deux 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

100

1
448 Pearls variation 6 7 6 6

25

6 6 6 6

24

9 9 9 9

36

85

6
748 Duet 7 7 6 6

26

7 6 7 6

26

9 9 9 9

36

88

3
645 Naiad and the fisherman 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

8
528 Variation of pearls 5 5 6 6

22

5 5 5 5

20

5 5 6 6

22

64

12
550 Duet from Esmeralda 8 8 8 8

32

8 8 7 8

31

7 7 7 7

28

91

2
1075 Kitri's friends 6 7 6 7

26

6 6 7 6

25

4 4 4 4

16

67

10
1005 Duet from ,,Don Quixote" 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

85

7
379 Pearls variation 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

60

14
994 Precious stones 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

3 3 3 3

12

44

18

Place Start # Choreography Club Country Points
1 191 Childrena's Pas des deux
Anna-Maria Madjarova (juniors)
Boris Ivanov (juniors)
NUTI
Bulgaria 100
2 550 Duet from Esmeralda
Viktoria Lilova (juniors)
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 91
3 748 Duet
Gergana Todorova (juniors)
Stefaniya Trayanova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 88
4 489 Duet from la fille mal gardee
Kalina Staikova (juniors)
Yoana Antonova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 88
5 1164 Friends variation
Nikol Marenova (juniors)
Vasilena Todorova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 86
6 448 Pearls variation
Juliana Boneva (juniors)
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 85
7 1005 Duet from ,,Don Quixote"
Radost Braykova (juniors)
Emili Ilieva (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 85
8 645 Naiad and the fisherman
Aleksandra Trendafilova (juniors)
Raya Todorova (juniors)
БШ Реверанс
България 72
9 378 Countess cherries
Nia Peneva (children)
Yoana Pavlova (juniors)
Stars Dance Center
Bulgaria 69
10 1075 Kitri's friends
Viktoria Stankova (juniors)
Darina Staleva (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 67
11 637 Yellow girls
Plamena Rikova (juniors)
Hristina Rikova (juniors)
БШ Реверанс
България 66
12 528 Variation of pearls
Raya Mavrodinova (juniors)
Viktoria Nacheva (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 64
13 1067 classical duet
Teodora Stoynona (children)
Magdalena Valkanova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 63
14 379 Pearls variation
Yoana Pavlova (juniors)
Mikhaela Stoykova (juniors)
Stars Dance Center
Bulgaria 60
15 520 Neapolitan dance
Raya Mavrodinova (juniors)
Kristiana Mavrodinova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 57
16 377 Undina variation
Karin Dechina (juniors)
Silvia Bojikova (juniors)
Stars Dance Center
Bulgaria 53
17 41 Vals Tenderness
Miglena Karavelova (juniors)
Tsvetelina Peshlova (juniors)
Baletna shkola Marina
Bulgariq 48
18 994 Precious stones
Anelya Simoncheva (juniors)
Liliya Dinkova (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 44
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1005 Duet from ,,Don Quixote" 7 7 8 8

30

7 8 7 7

29

7 7 7 8

29

88

3
748 Duet 7 7 7 6

27

6 5 6 5

22

6 6 6 6

24

73

6
645 Naiad and the fisherman 4 5 5 5

19

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

59

7
1164 Friends variation 7 7 7 7

28

7 8 8 7

30

7 7 7 7

28

86

4
448 Pearls variation

550 Duet from Esmeralda 7 7 8 7

29

7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

91

2
191 Childrena's Pas des deux 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

108

1
489 Duet from la fille mal gardee 7 6 6 7

26

6 7 7 6

26

8 8 8 8

32

84

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 191 Childrena's Pas des deux
Anna-Maria Madjarova (juniors)
Boris Ivanov (juniors)
NUTI
Bulgaria 108
2 550 Duet from Esmeralda
Viktoria Lilova (juniors)
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 91
3 1005 Duet from ,,Don Quixote"
Radost Braykova (juniors)
Emili Ilieva (juniors)
Ballet studio Djulia
Bulgaria 88
4 1164 Friends variation
Nikol Marenova (juniors)
Vasilena Todorova (juniors)
Детски Балетен Театър КАПКА
България 86
5 489 Duet from la fille mal gardee
Kalina Staikova (juniors)
Yoana Antonova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 84
6 748 Duet
Gergana Todorova (juniors)
Stefaniya Trayanova (juniors)
Baletna shkola 2 dance
Bulgaria 73
7 645 Naiad and the fisherman
Aleksandra Trendafilova (juniors)
Raya Todorova (juniors)
БШ Реверанс
България 59
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI L: SYLVIA TOMOVA O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge A Judge L Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
1076 Esmeralda's friends 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

8 7 7 7

29

81

1
513 Big Swans Dance from 4 5 5 5

19

4 4 4 4

16

8 7 8 8

31

66

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1076 Esmeralda's friends
Tedi Dimitrova (adults)
Savina Petrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 81
2 513 Big Swans Dance from
Aya Ahmedova (adults)
Lidya Ismailova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 66
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO O: LOREE RUSSEAU

# Start # Choreography Judge J Judge M Judge O Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
534 Friends from the ballet Kopelia 6 7 7 7

27

5 6 6 6

23

6 6 6 7

25

75

6
631 Carmen 8 8 7 8

31

8 8 8 9

33

7 7 7 7

28

92

3
73 Chim Chim - Cheree 8 9 8 9

34

8 9 9 10

36

7 7 8 8

30

100

1
163 Nastroenie 8 8 8 8

32

8 8 10 10

36

7 7 8 8

30

98

2
539 Waltz Joke by Shostakovich 5 5 6 6

22

5 6 7 7

25

7 7 8 7

29

76

5
632 Coppelia variation-trio 7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

6 7 7 8

28

88

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 73 Chim Chim - Cheree 6 dancers
Terpsichore
Bulgaria 100
2 163 Nastroenie 4 dancers
RoyAL Dance
Bulgaria 98
3 631 Carmen 3 dancers
БШ Реверанс
България 92
4 632 Coppelia variation-trio 3 dancers
БШ Реверанс
България 88
5 539 Waltz Joke by Shostakovich 6 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 76
6 534 Friends from the ballet Kopelia 3 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 75
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
646 La Bayadere quartet 7 7 7 7

28

7 7 6 7

27

7 7 7 7

28

83

5
97 Esmeralda Friends 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

108

1
22 Wals of love от Евгений Дога 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

5 5 5 5

20

52

9
360 Dancers in the light 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

4 4 4 4

16

56

8
532 Giselle Ballet Friends 6 5 6 5

22

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

62

7
717 Violet fairies 5 5 6 6

22

6 7 7 6

26

5 5 5 5

20

68

6
192 Paquita Pas des Trois 7 6 7 6

26

7 7 6 7

27

8 8 8 8

32

85

4
23 Vals of baleta Raimonda interpretasiy 4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

4 4 4 4

16

48

10
793 Harlequinade - Piccikato 8 8 8 8

32

9 8 8 8

33

8 8 9 9

34

99

2
663 Esmeralda friends 7 8 8 8

31

7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

93

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 97 Esmeralda Friends 6 dancers
NUTI
Bulgaria 108
2 793 Harlequinade - Piccikato 5 dancers
National School of Dance Art
Bulgaria 99
3 663 Esmeralda friends 4 dancers
БШ Реверанс
България 93
4 192 Paquita Pas des Trois 3 dancers
NUTI
Bulgaria 85
5 646 La Bayadere quartet 4 dancers
БШ Реверанс
България 83
6 717 Violet fairies 3 dancers
БШ Реверанс
България 68
7 532 Giselle Ballet Friends 4 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 62
8 360 Dancers in the light 4 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 56
9 22 Wals of love от Евгений Дога 6 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 52
10 23 Vals of baleta Raimonda interpretasiy 6 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 48
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
88 Andante 6 7 7 7

27

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

79

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 88 Andante 5 dancers
Terpsichore
Bulgaria 79
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
74 Dolls 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

84

2
90 Kaiser-Walzer 8 8 7 7

30

7 8 7 8

30

7 7 7 7

28

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 90 Kaiser-Walzer 18 dancers
Terpsichore
Bulgaria 88
2 74 Dolls 18 dancers
Terpsichore
Bulgaria 84
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
71 Waltz 7 7 7 7

28

6 7 7 6

26

7 7 7 7

28

82

2
633 Waltz by Johann Strauss 8 8 7 7

30

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

94

1
166 Polka 7 8 7 8

30

7 7 7 7

28

5 5 5 5

20

78

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 633 Waltz by Johann Strauss 9 dancers
БШ Реверанс
България 94
2 71 Waltz 12 dancers
Terpsichore
Bulgaria 82
3 166 Polka 13 dancers
Terpsichore
Bulgaria 78
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
95 Giselle Friends 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 10 9 9

37

109

1
543 Waltz of flowers 6 6 7 7

26

6 6 6 6

24

5 5 5 5

20

70

9
665 Cards 6 9 9 8

32

7 7 8 7

29

8 9 9 8

34

95

5
1184 Neapolitan Dance from "Swan lake" - 3 act 9 9 9 9

36

9 8 9 9

35

9 9 9 9

36

107

2
745 Fantasia-Brillante 5 6 6 6

23

6 6 7 6

25

7 7 7 7

28

76

7
1072 Spring morning 5 5 5 5

20

5 5 6 5

21

7 8 7 8

30

71

8
177 Simphony in White 8 9 8 9

34

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

102

3
96 La Bayadere - Pas de Quatre 8 8 8 8

32

8 8 8 7

31

8 8 8 8

32

95

4
1185 Friends from " The Naiad and Fisherman 7 7 7 7

28

8 7 8 7

30

9 9 9 9

36

94

6
541 Koda Pahita 5 6 5 5

21

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

61

10

Place Start # Choreography Club Country Points
1 95 Giselle Friends 17 dancers
NUTI